Bio

Jego muzyka charakteryzuje się nastrojowym poetycznym brzmieniem i bogatą dynamiką.

Stylistycznie łączy on przestrzenny jazz skandynawski ze słowiańskim romantyzmem oraz z elementami jazzu nowoczesnego i third stream.

rafał rokicki bio

Rokicki jest absolwentem Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymał prestiżową nagrodę Jazz Performance Award. W 2009 roku Rokicki wrócił do Polski, gdzie został wyróżniony na licznych festiwalach: Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy Pod Baranami, „Ci Na Których Liczymy” Jazz Forum, zdobył 36. Klucz do Kariery na Jazz Celebrations w Gorzowie Wlkp., II nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy, został pierwszym laureatem projektu Era Music Garden, co pozwoliło mu wystąpić solo jako „Nadzieja polskiej pianistyki jazzowej” na koncercie Ery Jazzu w warszawskim klubie Palladium, oraz zdobył nagrodę publiczności na międzynarodowym konkursie pianistycznym Jazz Improvizacija w Wilnie oraz na Novum Jazz Festiwal w Łomży.

W 2008 roku, wraz z Zakiem Croxallem i Thomasem Hartmanem, Rokicki nagrał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „G.H.R.”. Album został bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy zarówno w Polsce jak i Stanach. Rafała aranżacje i kompozycje wielokrotnie zdobywały pierwsze miejsce w kategorii jazzowej oraz latynoskiej w międzynarodowym plebiscycie www.ourstage.com. Nagrania z „G.H.R.” pojawiły się w Polskim Radiu Dwójka i Trójka, zaprezentowane przez Pawła Brodowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego oraz Tomasza Szachowskiego, a także w innych audycjach jazzowych.

Rokicki występował w Polsce oraz za granicą (Stany Zjednoczone, Hiszpania, Niemcy, Litwa, Finlandia). Od kilku lat Rafał gra swoje kompozycje w różnych składach z wybitnymi muzykami młodego pokolenia jako Rafał Rokicki Trio.

W 2014 roku wraz z Michałem Kapczukiem (kontrabas) oraz Pawłem Dobrowolskim (perkusja) nagrał aranżacje utworów Chopina na płycie „Chopin Revisited”. Płyta zaostała wydana przez Ellyah Music 6 września 2014.

Utwory Rokickiego są wyrazistymi ekspresyjnymi kompozycjami, docenianymi nie tylko przez znawców jazzu, lecz także przez fanów muzyki instrumentalnej. Dzięki swojej wizualności oraz nastawieniu na sugestywny przekaz emocji idealnie nadają się do synchronizacji audio-video.

PRASA:

„W tym oto krakowskim klubie usłyszałem dwóch artystów, których zapamiętałem: Rafał Rokicki, pianista, który zespoliwszy się ze swoją sekcją, przetransformował krótkie treściwe myśli w piorunujące deklamacje…”
Jeff Levenson – producent, krytyk jazzowy związany z Half Note, Sony, Warner Bros, Downbeat oraz Billboard Magazine

„Rafał Rokicki ma subtelny styl grania, dużą wrażliwość i umiejętność stwarzania nastroju. (…) Wygląda na to, że pojawił się na polskiej scenie kolejny pianista jazzowy o dużym potencjale.”
Jazz Forum 03/2011 (Henryk Kotowski)

„Subtelność, dyskretny impresjonizm, delikatne harmonie i kultura brzmienia czyniły ich występ czymś wyjątkowym i niezapomnianym.”
Jazz Forum 03/010 (Andrzej Patlewicz)

„Oczarowali publiczność chopinowskim liryzmem, skandynawskim minimalizmem oraz pięknym i wysmakowanym brzmieniem.”
Jazz Forum 03/2011 (Marek Demidowicz)

„Po studiach w prestiżowej Berklee College of Music, nagrodzie Jazz Performance Award i nagraniu za oceanem świetnie przyjętej płyty G.H.R. – pianista Rafał Rokicki zaczyna zdobywać w Polsce coraz większe uznanie w mediach, u słuchaczy i krytyków.”
Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami

„Wybór Rokickiego na otwarcie cyklu okazał się niezwykle trafny. (…) Rokicki to artysta zdolny, ze starannie wypracowaną techniką i pomysłami. Wydaje się preferować estetykę romantyczną. Swój set zagrał w skupieniu, delikatnie dobierając miłe uchu akordy i zręcznie cieniując nastroje przechodzące gładko od piano do forte.”
Jazz Forum 4/5 2011 (Cezary Gumiński)

„Najpiękniejsze frazy jazzu wypływają, gdy nie słychać w nich ppgoni za dźwiękiem, gdy techniczna elokwencja pianisty jest równie ważna, co jego twórcza wrażliwość. Pianistyka Rafała Rokickiego jest takim zgrabnym tworem, w którym nie ma zbyt szalonych wybiegów harmonicznych, ale buduje przez to brzmienie, jakie powinno kojarzyć się każdemu z gracją i elegancją jazzu. To nie jest koktajlowy jazzik i szybkie przebiegi po klawiaturze, tak często proponowane przez młodych pianistów, którzy bezwiednie bawią się zazwyczaj prymkami Corei, Jarretta i Rubalcaby. Rafał ma niezły warsztat i ogromny potencjał muzycznych, jazzowych skojarzeń. Bawi się muzyką! A to jest najkrótsza droga do artystycznego spełnienia.”
Dionizy Piątkowski (Era Jazzu)

„Trio pianisty Rafała Rokickiego z amerykańską sekcją (Croxall/Hartman) wprawiło słuchaczy w małe zakłopotanie. Pełne urokliwych dźwięków kompozycje pianisty pozwoliły się wszystkim wyciszyć, a jednocześnie rozmarzyć.“”
Jazz Forum 3/2011 (Andrzej Patlewicz)

„He’’s very talented and very musical.”
Joanne Brackeen

„I have known Mr. Rokicki for about two years and he is an exellent musician.”
Winston Maccow

„His piano skills are guite impressive. He is an exellent reader and plays in the jazz idiom very authentically.”
Brian Lewis

Ten post dostępny jest także w języku: angielski